Занимливости

Во хеликоптерска несреќа загина најдобриот дислексичен кошаркар Коби Брајант

НБА легендата, Коби Брајант кој се соочувал со дислексија загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија на 26-ти јануари во 9.47 часот наутро. Брајант и неговата 13 годишна ќерка биле двајца од петте патници во неговиот приватен хеликоптер кој летал над Калабасас, кога во хеликоптерот избил оган, јави американскиот портал „ТМЗ Спортс“. 41-годишниот Брајант две децении беше прва ѕвезда на НБА лигата со Лос Анџелес лејкерс, освојувајќи пет шампионски прстени пред да се повлече во 2016 година. Коби Брајант беше многу нешта: еден од најдобрите играчи во историјата на кошарката, петкратен НБА-првак, освојувач на златни олимписки медали, човек кој се соочуваше со дислексија, човек кој течно говореше повеќе јазици, граѓанин на светот, добитник на Оскар, само-опишана Црна Мамба, беше толку добар ...

Девет годишниот ученик со дислексија креираше уникатен мозаик од рубикови коцки

Се проценува дека некаде околу 20% од светското население се соочува со одреден степен на дислексија, независно дали се работи за поизразени знаци на состојбата или помалку изразени знаци. Девет годишниот Бенџамин од Монтреал припаѓа во оваа група на население, тој се соочува со проблеми со читање и и пишување, но тој се води според мотото “Единствената попреченост во животот е лошиот страв и предрасудите” “Тоа што имам дислексија значи дека јас можам да создадам неверојатни работи” изјави тој за Канадската телевизијата CTV News Дека тој создава неверојатни дела се покажува во видеото каде што Бенџамин реди стотици рубикови коцки и создава портрет на Џон Цена. Цена е боречка супер ѕвезда кој самиот се соочува со дислексија и воедно е еден од најголемите поддржувачи на лицата кои се соочува...

На 12 години не знаел да чита се соочувал со дислексија, а потоа завршил на престижен универзитет. Ова се неговите совети

Џонатан Муни како дете го мразел училиштето. Бегал од часови и се криел во училишното ве-це за да не мора да чита. Во трето одделение му поставиле дијагноза дислексија и дисграфија, а во четврто АДХД. – Додека растев, ги добивав сите можни етикети – глупав, немирен, мрзлив. На крај станав дете со посебни потреби – вели Муни. Тој променил неколку училишта, а на 11 години дури и го прекинал школувањето. На 12 години сè уште не знаел да чита. Татко му му рекол дека нема ни да заврши средно. Советникот му рекол дека нема да најде работа. Еден од наставниците му прогнозирал дека ќе заврши в затвор. Неписмен и обесхрабрен, дури планирал и да се самоубие. Десет години подоцна Муни дипломирал со почести на Универзитетот „Браун“, еден од универзитетите од престижната Ајви-лига. Како еден „отпадник“...

Дислексијата не е поврзана со видот

Дислексијата како состојба не е поврзана со било какви проблеми со видот, велат најновите истражувања. Тимови од универзитетите Бристол и Њу Касл направија различни тестирања на видот на повеќе од 5.800 деца и не успеаа да најдат разлики во видот кај децата кои се соочуваат со дислексија. Ова ја оспорува и  ефикасноноста на проѕирните фолии во боја за кои досега се сметше дека го олеснуваат процесот на читање за лицата со дислексија. Ко-авторката на извештајот од истражувањето, Александра Креавин, изјави дека е “малку вреојатно”  видот да биде причина за ваквите проблеми со читањето. Студијата се заснова на долгорочно истражување во областа Бристол, која го следи здравјето на повеќе од  14.000 деца од 1990-тите. Околу 3% од децата имаат тешка форма на дислексија. Затоа, истражувачите напра...

Јас бев исмевана поради мојата дислексија, не смееме да дозволиме тоа да им се случува и на другите деца

Пред се, ви благодарам што издвоивте дел од вашето време за да го прочитате овој текст. Она што сакам да го споделам со вас е нешто што за мене е многу лично и емотивно. Кога имав 30 години открив нешто што ми го промени животот за секогаш и е токму она кое сакам да го споделам со вас. Искрено се надевам дека тоа што ќе го прочитате подолу во овој текст ќе успее да го промени вашиот живот или животот на некој ваш близок. Јас бев девојка која порасна во Гана, која не можеше ниту да го прочита, ниту да го напише дури и сопственото име. Секогаш бев бавна и последна во совладувањето на материјалот по речиси сите училишни предмети и секогаш добивав слаби оценки по сите предмети. Моите наставници ме казнуваа за слабите оценки, а моето семејство ме исмеваше за поради резултатите постигнати во учи...

Отворено е првото училиште за ученици со дислексија

Учениците со дислексија заслужуваат посебни образовни програми и начини на образование кои ќе бидат прилагодени според нивните потреби, но дали тоа е возможно да се оствари во редовните училишта? Ова е прашање кои ги мачи многумина, кога зборуваме за дислексија воопшто не е потребно да се споменува инклузијата затоа што учениците со дислексија по секако се дел од редовните училишта. Дел од експертите се на ставот дека местото на учениците со дислексија е дефинитивно во редовните училишта, додека другиот дел од стручните лица се залагаат за воведување на училишта специјално наменети за овие ученици каде што истите ќе бидат целосно прифатени од околината и ќе можат вистински да ги откријат талентите и дарбите кои произлегуваат од  дислексијата. Во Њујорк се отвори првото државно училиште за ...

Следете го во живо најголемиот глобален самит за дислексија

Настан: Глобален самит за дислексија Организатор:  Фондација Made by dyslexia Датум:  14.10.2019 Почеток: 19:00 часот / следете го самитот во живо на facebook (кликни тука) Втора година по ред фондацијата Made by dyslexia го организира најголемиот светски самит посветен на дислексијата. Оваа година организаторите на самитот на едно место ќе ги соберат едни од најуспешните дислексичари на денешницата се со цел подобрување на образовните услови и подобрување на условите за вработување на лицата кои се соочуваат со дислексија. Made by dyslexia за сите заинтересирани лица ќе врши директен пренос преку facebook live stream. На самитот свое учество ќе земат голем број светски познати личности, вип лица и бизнис лидери кои ќе учествуваат на панел дискусиите или ќе се вклучат на самиот настан вирт...

Светот на дислексијата гледа како на недостаток

Зачудувачки е фактот што само 3% од луѓето ја гледаат дислексијата како предност, според истражувањето на направено од YouGov за потребите на организацијата Made By Dyslexia. Основачот на организација, Кејт Григс е решена да се бори против стигмата и погрешната перцепција за дислексија. Таа токму на оваа тема зборуваше на еден од настаните “Ted Talk”, што навистина вреди да се слушне. Таа е фокусирана на промена на перцепцијата (или заблуда) за дислексијата и помагање на луѓето да разберат дека всушност дислексијата е само поинаков начин на размислување. Самата организација “Made By Dyslexia”  е управувана од страна на лица со дислексија и ги собира на едно место многуте успешни дислексичари кои направиле неверојатни работи. Таа објаснува како дислексија е предизвикана од разли...

8 инспиративни филмови за дислексија

Денес, креиравме листа на 8 инспиративни филмови за дислексијата кои задолжително треба да ги погледнете. Овие филмови се одличен приказ на сите проблеми, потешкотии и предизвици со кои се соочуваат сите лица со дислексија и потешкотии во учењето. Се надеваме дека токму овие филмови и документарци ќе ги инспирираат сите дислексичари да не се срамат од својата различност, туку напротив отворено да зборуваат за истото бидејќи само на тој начин може да се изгради здрава емоционална личност. Затоа заедно со вашите дечиња седнете пред телевизорот, изгледајте барем еден од овие филмови и започнете да зборувате за дислексијата и предизвиците, потешкотиите, различноста, но и за успесите кои произлегуваат од истата. УЖИВАЈТЕ!!! 1.Taare Zameen Par Режиран од самиот г-дин Перфекционист, “Taare Zameen...

Бранка Бугариска – Арс Ламина ги поттикнува децата да ги развиваат нивните читачки навики и да ја засакаат книгата

Неодамна на Филозофскиот Факултет се одржа промоцијата на првата асистивна технологија за дислексија во нашата држава, како дел од промоцијата на фонтот DyslexicFZF и додавката Бато заедно со нашите пријатели издавачката куќа Арс Ламина ги промовиравме и 40-те лесно читливи изданија на лектири прилагодени за учениците со дислексија. На овогодинешниот саем на книгата Арс Ламина ја освои и првата награда од Македонската асоцијација на издавачи токму за проектот „Лесно читливи лектири“. За тоа што претставува овој проект кој е поддржан од Здружението за дислексија АЈНШТАЈН и Филозофскиот Факултет Скопје ќе дознаете од разговорот со Бранка Бугариска директорка на издаваштво во Арс Ламина.  1. Всушност, што претставува проектот „Лесно читливо“? Проектот „Лесно читливи лектири“ е едиција на лект...

Достапна е првата асистивна технологија за дислексија во нашата држава

Дислексијата е состојба која предизвикува потешкотии во учењето, за која во светот повеќе од една деценија се користи асистивна технологија. Преку асистивната технологија значително се олеснуваат проблемите со кои се соочуваат лицата со дислексија. Во нашата држава овој тип на технологија воопшто и не постоеше се додека Филозофскиот Факултет Скопје, Здружението за дислексија Ајнштајн и ИТ компанијата Emit Knowledge не ги превземаа првите чекори кон создавање на инклузивни образовни услови за лицата со дислексија преку креирање на првиот кирилски фонт за дислексија и креирање на првиот Dyslexic Plug-in наменет за интернет пребарувачот Google Chrome. DyslexicFZF претставува компјутерски фонт наменет за лицата кои имаат тешкотии во читањето, односно лицата со дислексија. Основната цел на пост...

Бато е додаток на Chrome пребарувачот кој обезбедува помош при читање за лица со дислексија

Информатичката технологија е многу корисна за лицата кои се соочуваат со дислексија. Во светски рамки постојат голем број на технолошки иновации кои го олеснуваат читањето и пишувањето, односно ги олеснуваат потешкотиите со кои се соочуваат лицата со дислексија. ИТ компанијата Emit Knowledge го следи примерот на развиените земји за создавање на инклузивно општество за лицата со дислексија користејќи ја информатичката технологија. Со креирањето на првата додавка наменета за интернет пребарувачот Google Chrome, IT  компанијата Emit Knowledge  докажува колку е важна општествената одговорност на компаниите во нашето општество. Со Марјан Николовски сопственик на Emit Knowledge разговараме за можностите кои ги нуди новата додавка и за начините на кои истата би ги олеснила секојдневните предизвиц...

  • 1
  • 2
  • 4